Kurucumuzun Mesajı

Kurucumuzun Mesajı

Merhaba Ben Uzman Psikolog Yankı Erdönmez Çamoğlu, Lise hayatım boyunca morali bozuk birini görsem yanına gider, motive etmeye, moral vermeye çalışırdım. Sanırım bu yüzden okulumuzun psikoloğu ben “psikoloji” seçmek istediğimde “Merakın, iletişimin ve kişilik özelliklerine en uygun mesleği düşünmüşsün” demişti. Benim de psikoloji; zamanla çok sevdiğim, herkesin yarasına dokunup, onarabileceğime inandığım mesleğime dönüştü. 

 

Üniversite hayatım boyunca çeşitli kurumlarda gönüllü çalışmalarda bulundum. Özel gereksinimli çocuklar, kanserli çocuklar ve aileleriyle çalışmalar yaptım. Üniversitede bir hocam (kendisi çok tanınan bir nörologtu) beyin gelişimi açısından çocukları destekleyeceğimiz en önemli şeyin “spor ve sanat” olduğunu ve bu alanlara çocukların 2 yaşından önce başlatmamız gerektiğini söylemişti. Bu söz benim hayatımın yol haritası oldu. 

 

Üniversiteden mezun olduktan sonra hayatım özel çocuklara spor eğitimi de veren bir merkezle kesişti. Uzun yıllarımı verdiğim bu merkezde çocukların bireysel eğitim haricinde spor becerileriyle zihinsel becerilerinin birbirlerini pozitif anlamda ne kadar etkilediğini fark ettim. Aktif spor yapan çocuklar dezavantajlarına rağmen daha hızlı öğreniyor, daha çok sosyal becerileri ve özgüvenleri gelişiyordu. 

 

Aradan yıllar geçti ve ben bir bebek beklemeye başladım. Yıllarca çocuklarda etkilerini gördüğüm sporun gücüyle, üniversite yıllarında hocamın söylediği söz kulaklarımda sürekli yankılanıyordu. 

 

“Samsun’da çocuğumu nereye götürebilecektim ” 

 

Hamileliğimle birlikte bu soru kafamda dönüp durdu ve araştırmaya başladım. Samsun’da küçük yaş grubunu götürebileceğim hiçbir yer bulamadım. “Acaba böyle bir yer nasıl açılır?” düşünceleriyle doldu taştı ve uzun yıllar birlikte çalıştığım; bilgilerine, tecrübelerine, anneliklerine güvendiğim iki arkadaşımla paylaşarak bu yolculuğu başlattık. Yola çıktığımızda gördük ki bu hepimizin ortak hayaliydi. 

 

İsme karar vermek aslında kolay olmadı ama inandığımız, bizi simgeleyen bir şey olmasını istedim. Yola çıkma sebeplerimizi düşündüm ve psikolojiyle spor birleştirip PsikoGYM olmasına karar verdik. 

 

2022 yılında çocukların psikolojik anlamda desteklenip spor yapabilecekleri, ailelerin çocuklarıyla ilgili sorulara cevap bulabilecekleri PsikoGYM böyle doğdu. Her bir annenin önerisiyle daha da gelişti, büyüdü. Çocuklara ait kocaman bir dünya oluştu. 

 

Her geçen gün daha da büyüyerek yolumuza devam ederken, yüzlerce aileye ulaşmanın, yüzlerce çocuğa dokunmanın ve Samsun’daki çocukların desteklenebilecekleri bir yer kurmanın gururunu yaşıyoruz. 

 

Psikogym Dünyasına Hoş geldiniz 

 

Gül Yankı ERDÖNMEZ ÇAMOĞLU

Uzm. Psikolog