Hizmetler

Cinsel Terapi:

 Cinsel terapi; bireylerin cinsellik alanında duygusal ve davranışsal sorunlarının çözümünü, cinsel ve ruh sağlıklarının geliştirilmesi ve korunmasını amaçlayan terapi yöntemidir. Cinsel işlev bozukluklarından dolayı bozulan ruhsal dengeyi sağlamak, yeniden cinsel eğitim vermek, düşünce ve duygu alışverişi kurmak, çiftlerin veya bireylerin kendilerini tanımalarını sağlamak, cinsel çatışmaları çözümlemek, bu çatışmalardan doğan kaygı ve gerginlikleri azaltmak, çiftler arasındaki ilişkileri iyileştirip olgunlaştırmak için profesyonel müdahale sürecini içermektedir.

 Cinsel Terapi ile tedavi edilen cinsel problemler;

  • Vajinismus
  • Disparoni (ağrılı cinsel ilişki)
  • Erken boşalma
  • Erektil disfonksiyon (ereksiyon problemleri)
  • Cinsel isteksizlik
  • Orgazm sorunları
  • Evlilik öncesi cinsel danışma

 Ancak ülkemizde yaşanan cinsel sorunlara göz attığımızda, cinsel eğitimsizlikten kaynaklanan sorunlar, cinsel bilgi eksikliği, cinsel deneyimin yetersiz olması, cinsellikle ilgili yanlış inanışlar, yetiştiriliş biçimi nedeniyle sağlıklı bir bedene ve psikolojik yapıya sahip bireylerde ya da çiftlerde cinsel sorunlar sık görülmektedir. Bu sebeplerle meydana gelmiş olan cinsel sorunlar da psikoeğitim programıyla seanslarda desteklenmektedir.

 

Cinsel Terapinin Avantajları

 Cinsel işlev bozuklukları geçmişte ilkel yöntemlerle geçiştirilen ve kültürel tabularla konuşulmaktan kaçınan bir konu olmuştur. Günümüzde bu bakış açısı yerine bilimsel bir bakış açısı benimsenmeye başlanmıştır. Çift ya da evlilik terapileri ile birlikte yapıldığında yüksek başarı elde edilen cinsel terapi, cinsel problemlerden utanılmaması gerektiğinin altını çizmektedir. Yukarıda bahsedilen vajinismus gibi özel durumlar dışında acil değildir. Çiftler, cinsel yaşamlarına odaklandıkları ve terapi almaya hazır oldukları herhangi bir zamanda uzman desteği alabilir.

 

Cinsel sorunlar neden kaynaklanır?

 Cinsel bozuklukların temelinde psikolojik faktörlerin olabileceği gibi organik (biyolojik) sebepler de olabilir. Bu organik sebepler; diyabet, kalp ve damar rahatsızlıkları, tansiyon, nörolojik rahatsızlıklar, hipertiroidi, ilaç ve madde kullanımına bağlı rahatsızlıklar ve diğer bedensel rahatsızlıkları olmaktadır. Bu sebeple cinsel sorunların kökeninin incelenmesi ve buna uygun müdahale yöntemi belirlenmesi önemlidir. Tedavilerde medikal ilaç desteği veya gerekli durumlarda birtakım müdahaleler yapılabilmektedir. Çoğu zaman organik problemlerde tıbbi sürecin yanında cinsel terapinin de eklenmesi gerekmektedir.